• Baza wiedzy

          • Odetchnij spokojnie – jesteś w domu

          •  

            Dom to miejsce odpoczynku, miejsce wspólnych cennych chwil z rodziną,  bezpieczny azyl. Zwykle wracamy do niego z tęsknotą, czule myślimy o spędzonym tam czasie. Niestety często nie zadajemy sobie sprawy, jak zanieczyszczone może być domowe powietrze.

            Niestety zanieczyszczone powietrze atmosferyczne przekłada się także i na złą jakość powietrza w domach, mieszkaniach i biurach. Podobnie jak problem zatrutego powietrza zewnętrznego, zanieczyszczone powietrze w domu jest często  tematem często pomijanym i lekceważonym. Niesłusznie.

             Światowa Organizacja zdrowia podaje, że ok. 30% budynków na świecie dotyka syndrom SBS (badania podają, że w samej Wielkiej Brytanii to 15 milionów mieszkań ). Syndrom SBS to zestawienie przykrych dolegliwości występujących w trakcie pobytu w określonym budynku i obejmuje m. in.: bóle i zawroty głowy, uczucie przemęczenia, kłopoty z oddychaniem, wrażenie suchych błon śluzowych a nawet mdłości i omdlenia5. 4 

             

             

            Najbardziej narażone na skutki zanieczyszczeń w pomieszczeniach i syndrom chorych budynków są dzieci, a zwłaszcza noworodki a także osoby starsze i z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Jedno z badań wskazuje na podwyższony odsetek umieralności noworodków w domach w okresie grzewczym6. To ten okres w roku, kiedy nie wietrzymy pomieszczeń, a jakość powietrza w domach jest najgorsza. Badania potwierdziły także negatywny wpływ dymu tytoniowego na przebieg ciąży i późniejszy rozwój noworodka. Zanieczyszczone powietrze w domu wpływa negatywnie na zdrowie jeszcze przed narodzeniem się dziecka.

            Co więc powoduje zanieczyszczenia powietrza w domach i jak z nimi walczyć?
            Podstawowych źródeł zanieczyszczeń jest kilka. Na szczęście z większością z nim możemy walczyć.

            1. Palenie papierosów wewnątrz budynku- najprostszym sposobem walki jest po prostu zaprzestanie palenia papierosów zarówno wewnątrz mieszkania jak i na balkonie.
            2. Pleśń- pomieszczenia należy wietrzyć i osuszać, aby uniknąć pleśni.
            3. Materiały budowlane np. kleje.
            4. Substancje wydzielane przez farby malarskie. Warto jest przewietrzyć mieszkanie, w którym malowane były ściany zanim tam zamieszkamy. Nie bez znaczenia jest również wybór farby. Ściany pomalowane farbą emulsyjną absorbują parę wodną przy dużej wilgotności powietrza, zapobiegając tworzeniu się pleśni i grzybów.
            5. Nieczyszczona wentylacja. Jedną z podstawowych czynności, które możemy podjąć sami jest regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych.
            6. Zanieczyszczone powietrze na zewnątrz (smog). Regularne wietrzenie pomaga zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Niestety coraz częściej wiąże się z „wpuszczaniem do domu” smogu.
            7. Radon. Należy do mniej znanych źródeł zanieczyszczeń powietrza w domach. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podaje, że radon to druga pod względem częstości (po paleniu papierosów) przyczyna raka płuc w USA. Radon znajdziemy w ziemi, z której wydostaje się na powierzchnię. Radon przenika do budynków przez dziury i pęknięcia, dlatego warto dbać o szczelną podłogę w piwnicy. 
            8. Meble z prasowanego drewna wydzielają toksyczny formaldehyd, który drażni drogi oddechowe. Zaleca się więc wywietrzyć meble przed wstawieniem ich do domu.

             

             

            Najprostszym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami jest filtrowanie ich za pomocą oczyszczaczy  z odpowiednimi filtram. Najskuteczniejsze sprzęty pozwalają eliminować nawet 99% zanieczyszczeń.

            Warto też sięgnąć po  niektóre rosliny8. NASA opublikowało listę gatunków roślin, które według ich badań skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza. Zaznaczają oni jednak, że efektywne oczyszczanie powietrza jest możliwe, gdy jest co najmniej 1 roślina na każde 10m2 pomieszczenia.

            Polecane gatunki roślin9:

            • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) - pozbywa się benzenu usuwa toksyny
            • Wężownica (Sanseweria) – produkuje tlen nawet w ciemnych pomieszczeniach i nocą
            • Dracena wonna
            • Bluszcz
            • Palma Areka
            • Nefrolepis wyniosły (paproć).

            UWAGA! Zanim decyzja o zakupie roślinki do domu, w którym mieszkają tez dzieci i zwierzęta zostanie podjęta, warto sprawdzić, czy nie jest toksyczna.

             

             

            Źródła:
            1. Guarnieri M Lung Function in Rural Guatemalan Women Before and After a Chimney Stove Intervention to Reduce Wood Smoke Exposure: Results From the Randomized Exposure Study of PollutionIndoors and Respiratory Effects and Chronic Respiratory Effects of Early Childhood Exposure to Respirable Particulate Matter Study. Chest. 2015 Nov; 148(5):1184-92Sabah A. Abdul-Wahab, Sick Building Syndrome: in Public Buildings and Workplaces, Springer Science & Business Media, 3 maja 2011
            2. Pastuszka J., Syndrom chorego budynku
            3. No, Indoor Air Facts. "4 (revised) Sick building syndrome." Environmental Protection (2011).
            4. Walter E. Goldstein, Sick Building Syndrome and Related Illness: Prevention and Remediation of Mold Contamination, CRC Press, 19 sierpnia 2010
            5. Wolverton 1994 SIDS
            6. Kato T, Mite serine protease activates protease-activated receptor-2 and induces cytokine release in human keratinocytes. Allergy. 2009 Sep;64(9):1366-74
            7. Wolverton, Bill C., Anne Johnson, and Keith Bounds. "Interior landscape plants for indoor air pollution abatement."
            8. https://www.facebook.com/DoktorOla

    • Kontakt

      • Kampania społeczna "NIE dla Smogu!"
      • tel. 32 350 85 85 fax. 32 258 12 86
      • Librus Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.; al. Korfantego 193, 40-153 Katowice Poland